Skip to main content

WEB SİTENİZE İSİM SEÇERKEN DİKKAT EDİLECEK 8 TEMEL KURAL

Web sitesine isim seçmek bir şirket ismi seçmekle eş değerdir. Bu nedenle baştan savma yapılmamalıdır. Unutmayın ki web sitenizin ismini doğru seçmeniz durumunda akılda kalma ihtimaliniz de artacaktır. Web sitesine isim seçerken çok fazla düşün ek gerekebilir. Ancak asla pes etmemelisiniz. Çünkü bu en önemli ve ilk adım olacaktır. Sadece markanızla alakalı değil, aynı zamanda bulmak ve tanıtmak için de doğru ismi seçmek çok önemlidir. Mükemmel bir web sitesi ismi seçmek için aşağıda bulunan 8 kuraldan yararlanabilirsiniz. Şimdiden size kolay gelsin!

KISA VE ÖZ BİR İSİM SEÇİN

Web siteniz için tercih edeceğiniz isim ne kadar uzun olursa hedef kitlenizin kafası o kadar karışacak ve yanlış yazma ihtimallerini arttıracaktır. Bu nedenle web sitenizin simini olabildiğince kısa ve öz tutmaya çalışmalısınız.

ÖZGÜN OLMASI GEREKTİĞİNİ UNUTMAYIN

Her yerde duyulabilecek, klasik ve basit isimlerden kaçınmalısınız. Web sitenizin ismi özgün ve size özel olmalıdır. Bu nedenle biraz jafa yormanız kötü olmayacaktır.

MARKALAŞTIRILABİLİR İSİM

İnternette kayıtlı milyonlarca web sitesi var. Bunların arasından sıyrılabilmek için markalaştırılabilir bir isim seçmeniz şarttır. Hatırlanması ve söylenmesi zor olan bir isim markalaştırılamaz. Bu nedenle mantıklı bir isim aklınıza geldiğinde bunu yüksek sesle de söyleyin ve arkadaşlarınızdan öneri kabul edin.

KOLAYCA ANLAŞILABİLİR

Web sitenizin ismi anlaşılabilir olmalıdır. Özgün olmak için alakasız kelime kalıpları kullanmanıza gerek yok.

HAK İHLAL EDEN İSİMLERDEN KAÇININ

Web sitenize isim bulmak için araştırma yaparken seçtiğiniz ismin başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı şekilde seçeceğiniz ismin telif haklarının alınıp alınmadığına da dikkat etmeyi unutmayın.

SEZGİSEL BİR İSİM SEÇİN

Bir kişi web sitenizin ismine baktığında ne iş yaptığınızı veya sitenizde nelerle karşılaşacağını anlamış olmalı. Bu nedenle sezgisel bir isim seçmeniz başarınızı etkileyecektir.

ANAHTAR KELİME KULLANIMI

Sunacağınız hizmete ait anahtar kelimeleri web sitenizin isminde kullanmanız sıralamada yükselmeniz açısından iyi sonuçlara neden olacaktır.

SAYI VE KISA ÇİZGİLERDEN KAÇININ

Web sitenizin kolaylıkla söylenebilmesi gerekmekte. Bu nedenle kısa çizgi veya sayı içeren isimlerden uzak durmanızı öneririz.

2023 Dijital

Pazarlama Planı

Markanızın verimliliğini ve kârını dijital pazarlama ile artırın. Şimdi ücretsiz indirin.

2023 Dijital

Pazarlama Planı

Markanızın verimliliğini ve kârını dijital pazarlama ile artırın. Şimdi ücretsiz indirin.

Ömer Ertaş VIP List

Yenilik, gelişme ve duyurulardan haberdar olabilimeniz ve geniş bir ağa bağlı kalmak için eposta listemize mail adresinizi kaydedin.

Caferağa Mah. Nazmi Bey Sok.
No:5 Kat: 5 Daire: 10 Kadıköy İstanbul

0216 606 0 733   |   0532 065 28 02 

 bilgi@omerertas.com