Skip to main content

İNTERNET REKLAMLARININ BAŞARISI NASIL ÖLÇÜLÜR?

Markanıza dair bir hizmetin veya ürünün tanıtımını yaptığınız zaman bunun geri dönüşünün ölçülebilir olmasını istersiniz. Aynı şekilde dijital pazarlama konusunda da ölçülebilirlik çok önemlidir. İnternette başlattığınız bir reklam kampanyanızın başarılı olup olmadığını bilmek ilerleyen zamanlarda stratejinizi belirleyecektir. Peki, internet reklamlarının başarısının nasıl ölçüldüğünü biliyor musunuz?

WEB SİTE TRAFİĞİ

İnternet reklamlarının ilk başarısı elbette web site trafiği ile ortaya çıkmaktadır. Reklamı yapmanızın asıl amacı da sitenize daha fazla hit çekmek istemenizdir. Bu nedenle internet reklamlarının başarısını ölçerken web sitenizin trafiğini ölçerek sonuca ulaşmanız mümkündür. Google tarafından sunulan ve son derece kullanışlı olan Google Analytics aracı ile web sitenize gelen ziyaretçi sayısını gün, hafta veya ay olarak görmeniz mümkündür.

HEDEF KİTLENİN SİTEDE GEÇİRDİĞİ ZAMAN

Reklamlarınızı tıklayan hedef kitleniz sitenize yönlendirilecek ve burada zaman geçirecektir. Bazen ziyaretçiler hiçbir şeye tıklamadan girip çıkabilirler. Ancak ziyaretçilerin sitede ne kadar zaman geçirdiği de kolaylıkla ölçülebilmektedir. Bu sayede internet reklamınız ve ziyaretçilerin web sitenizde ne kadar zaman geçirdiği arasında bağlantı kurarak başarınızı görebilirsiniz. Eğer ziyaretçilerin sitenizde kalma süresinin artmasını istiyorsanız içeriklerinizin kalitesini arttırmanızı öneririz.

ABONE VEYA YENİ ÜYE SAYISI

İnternet reklamlarının başarısının ölçülmesinin bir diğer yolu da abone veya yeni üye sayısının ölçülmesidir. Böylelikle reklamınızın başarısını anlayabilirsiniz. Abone sayınızda gözle görülür bir artış varsa internet reklamınızın işe yaradığını kabul edebilirsiniz.

MALİYET YÖNETİMİ

Reklama harcadığınız para ile kazandığınız para birbirini dengelemiyorsa bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda önceki stratejinizdeki hataları bulup yeni stratejinize bu şekilde başlamak daha doğru olacaktır.

2023 Dijital

Pazarlama Planı

Markanızın verimliliğini ve kârını dijital pazarlama ile artırın. Şimdi ücretsiz indirin.

2023 Dijital

Pazarlama Planı

Markanızın verimliliğini ve kârını dijital pazarlama ile artırın. Şimdi ücretsiz indirin.

Ömer Ertaş VIP List

Yenilik, gelişme ve duyurulardan haberdar olabilimeniz ve geniş bir ağa bağlı kalmak için eposta listemize mail adresinizi kaydedin.

Caferağa Mah. Nazmi Bey Sok.
No:5 Kat: 5 Daire: 10 Kadıköy İstanbul

0216 606 0 733   |   0532 065 28 02 

 bilgi@omerertas.com